האם יש שוני בהתגלמותם של 'מוארים' והאם תפיסת העולם ותפיסת הלימוד של המורה המואר משתנה עם הזמן?

מתוך: שאלות ותשובות על הארה, רוחניות אותנטית, חיפוש והגשמה אלוהית

20.3.15

יפית:

הי גיא,

מה שלומך?

קראתי קצת באתר שלך 🙂

ברור שברמה המוחלטת אין שום יכולת של התפתחות או שינוי, אבל כולם מסכימים שקיימת גם הרמה היחסית. אז למה בה בעצם לא יכולה להיות התפתחות? אם אני מסתכלת על היקום מהמפץ הגדול ועד עכשיו – הוא ללא ספק עובר התפתחות, ובני אדם הם ללא ספק חלק מהאבולוציה החומרית, אז הדבר הכי טבעי הוא שהאנושות מתפתחת, וגם הידע שלה..

אני לא יודעת אם הארה מתפתחת – מבחינת הידיעה אז יש רק ידיעה אחת שהכל הוא אחד, זה לא רובד שיכול להתפתח, אולי רק להעמיק. אבל מעבר לידיעה האחת הזו, ידע הוא יחסי, ולכן מדוע שלא יוכל להתפתח? כל מה שקשור לדרכים להגיע אל אותה אמת, או הביטוי של אותה אמת בחיי היומיום – אלו דברים שהם שונים מאוד ממורה למורה, ובצדק. (כמובן שיש מאפיינים זהים שקשורים לאי הליכה אחרי האגו, אבל מעבר לזה המאפיינים הם שונים). המבנה של כל אדם הוא אחר, ולכן גם אם מורים שונים מסכימים על אותה אמת אחת, הם לאו דווקא יסכימו על סגנון לימוד (שקשור לאופי של המורה) או על דרך רוחנית זהה, מכיוון שדרך רוחנית היא פרספקטיבה, ופרספקטיבה היא בהכרח יחסית, גם אם היא מובילה אל אותה אמת לא יחסית. וגם הביטוי של הידיעה האחת תהיה שונה אצל מורים שונים – בהתאם למבנה שלהם.. זה לא רע, להיפך – זה מעשיר את היופי של האלוהות והדרכים הרבות שבהן ניתן להגיע לידיעה והביטויים השונים של אותה אמת….

אבל אולי הביטוי של זה כן יהיה שונה גם בדורות שונים או בתקופות שונות באנושות – לפי הצרכים שהאלוהים יראה לנכון.. ואולי כן יתגלו דרכים חדשות שמתאימות יותר לתקופה הנוכחית שיעזרו לאנשים להתוודע לאותה אמת נטולת זמן.. ואולי לא. את הביטוי הטהור ומה שיצא מאדם משוחרר שבאמת מתואם עם הידיעה האחת כבר לא האדם יכול לקבוע אלא רק אלוהים.. אני חושבת…

אני מניחה שלא רק מורים שונים הם שונים, אלא אפילו אותו מורה, אני מניחה שתפיסות העולם שלו וצורת הלימוד שלו יכולה להשתנות עם הזמן.. כן יש תהליך התהוות בתחום הזה, ואפשר לגלות או להבין דברים יותר לעומק (דברים יחסיים – שזה כמעט הכל חוץ מהאמירה שהכל הוא ברהמן)..

האם אני טועה?

גיא:

יפית יקרה,

אמרתי לך כששוחחנו, שלא שכחתי את המייל החשוב והיפה שלך, ושכשיגיע לי הזמן והפניות אני גם מבטיח לענות עליו… להגיב בהרחבה לנושאים שהעלית… לשתף… לאהוב.

אז, הגיע הרגע, אחד כמו כל הרגעים, בו אני במקרה אכתוב מילים ואת במקרה תקראי…

ילד הפלא הגאון הרוחני המופלא ג'אנשוואר (או דייאנשוואר – dnyaneshwar) אמר ברוב חסד שאנו לא מתתפללים לאלוהים בשביל דבר מה, אנחנו מתפללים וסוגדים לאלוהים כי הסגידה היא אלוהים.

לפעמים כתיבה או קריאה מעוררות בנו את הסגידה, או מהדהדות וגורמות להתוודעות מחודשת לאמת המהממת, אני, העצמי האחד – אני הוא כל זה.

ואין לזה זמן, ועם זאת – כאן ועכשיו זה תמיד הזמן לזה.

אז… איזה כיף שקראת באתר, אני מקווה שהמילים והרעיונות ההחולפים, המבוטאים באתר זה בתצורת טקסט ומאמרים יאירו את ליבך ותודעתך, ויכוונו אותה אל המקום הראוי (כפי שאומרת המנטרה המקודשת 'גייאטרי מנטרה') – אל אלוהים (המטרה מתורגמת כאן – https://www.authenticspirituality.co.il/gayatri-mantra/).

יש לי בעייתיות עם צורת הניסוח 'התגלמות של מוארים' מכיוון ולדעתי, ולדעת האמת הדתית הכתובה והמתועדת כולנו כבר 'מוארים' ואין מישהו שאינו 'מואר' (האור של אלוהים הוא אחד בכל). מבחינה אטימולוגית הבודהא הוא זה שניעור, ולכן הביטוי הערה יהיה קרוב יותר לרעיון של 'מואר' ('מוער'). ישנה סברה ניו-אייג'ית מאוד פופולארית שכשאדם ניעור לעובדה המהממת הזו – שאת ואני יכולים להתעורר אליה ממש עכשיו בכתיבה ובקריאה של השורות האלה: שכולנו אחד באור האלוהי, כי הוא האור המאיר של כל התופעות הפיסיות, כימיות-ביולוגיות וגם נוירולוגיות שמתפקדות בתוך תודעה אחת מושלמת ומאפשרים את כל השיח הזה – הוא הופך להיות 'מואר' ומורם מכל אלה ש'אינם יודעים' או 'אינם מוארים'.

האם לא נראה לך הגיוני שאדם שניעור לעובדה המהממת הזו, היפה והמאחדת הזו, ירצה לשים את עצמו במקום שבו הוא מעל ל'אחר'? הרי ה'אחר' הוא לא אחר מאשר 'עצמי אחד' בתחפושת… למה שארצה להיות מעל 'עצמי'?

גם את עכשיו יפית, מוארת באור האלוהי המושלם, אינך מוארת יותר או פחות מסידהראתה שקיאמוני הבודהא המפורסם, מוארת בדיור כמוני וכמוהו, כמו כל חבריך ומשפחתך. כולנו מוארים באור האמת, והעיקרון הבודהי (בודהא זה לא שקיאמוני, אלא המונח 'התעוררות') הוא שכולנו יכולים להתעורר לאמת הזאת. את יודעת אותה עכשיו, התעוררת! את בודהא, לא רק מוארת, איזה ברכה ואור וחסד! תודה עצמי אחד, על שאתה מאפשר לעצמך להתעורר לעצמך האחד והמוחלט!

נושאים של אתיקה ומוסר הם בכלל לא נושאים שעולים על הדעת כשאנחנו יודעים וזוכרים שאנחנו וכולם חלק ממציאות אחת, אנחנו לא רק 'אני' אנחנו גם 'עצמי' ועצמי זה הוא כולם. האם יש משהו יותר שפוי מלאהוב, לעזור ולסייע, לדאוג ושיהיה אכפת מהאחרים?

איזה שינוי דבר כזה יכול לעבור? רק לחיוב… כל הזמן. גם הרשע ביותר לומד מרגע לרגע לאהוב קצת יותר, גם אם הוא לא מצליח בסוף אלוהים הגדול והכל יכול יסייע גם לו להבין ולדעת שאין צורך באלימות וכפייה, ושום כבוד, עונג או תשוקה לא יספקו לו את מה שהוא באמת מחפש – אהבה והגשמה פנימית וחיצונית (כמו כולנו).

מי שמכנה את עצמו מורה של 'הארה' או 'דת' או 'חוכמה מיסטית' ועובר שינויים שבהם הוא מקיים מגע מיני עם תלמידיו (אלא אם זה מראש מקצוע הלימוד – מיניות ותרגולים מיניים) מקומו בכלא שכן מעבר לעבירה אתית חמורה (בשום מקצוע בעולם אסור לסמכות לקיים מגע או קשר אישות עם מי שבסמכותה, זה יכול ללכת רק למקום אחד – מקום לא טוב וכל תרבות מקצועית שפויה מודעת לזה ונלחמת לקיים את התנאי ההישרדותי החשוב הזה) הוא גם עובר עבירה פלילית על פי 'חוק הטרדה מינית' אשר נחקק בישראל לפני מספר שנים, וטוב שנחקק.

הלימוד הדתי יכול להיות גדול ורחב, יכולים להיות בו רעיונות ושינויים והתפתחויות רבות, אבל נראה לי חשוב לא לבלבל את זה עם נושאים שאינם רלוונטיים.

בתרבות הרוח העכשווית ישנם הרבה תופסי סמכויות משם עצמם אשר משליכים את יהבם ומצוקותיהם במקום שהכי קל להם לעשות זאת, במקום בו הם הסמכות והאחר יסור למרותם. אלה מקרים מאוד עצובים, הנעים משרלטנות ורוע של ממש, ועד שיגעון נארקיסיסטי מגאלומני של אלה העומדים בראש קבוצות היררכיות כאלה, שבהם המורה ה'מואר' הופך למרכז ההתרחשות וכל קשר לרוחניות אותנטית (רוחניות המיטיבה עם האחד, המיטיבה בין האחד לבין עצמו, בינו לבין האחר, ובינו לבין האחד המוחלט) נותק ונותרו רק פולחן אלילים, דמויות ארכיטיפיות ולעיתים גם שדים ורוחות.

לכולנו, לא משנה מי אנחנו, ואיפה אנחנו, יש רק כאן ועכשיו, בו החיים, האמת או האלוהים, מתגלמים כרגע הזה בו אנחנו יכולים לבחור מכוח החיים שיש 'לנו' בטוב, ביופי, באהבה.

אם טעינו ופגענו, לא נורא, תמיד אפשר לתקן… האלוהים שבתוכינו כבר סלח על הכל מלכתחילה ואם אנחנו באמת רואים שטעינו גם בקשת מחילה וכפרה אמיתית יגיעו בטבעיות מתוך החרטה הכנה.

מקווה שזה מבהיר במעט ובטוח שבתוך ליבך נמצאים התשובות הטובות ביותר לכל השאלות החשובות שלך בעולם…

Tat Tvam Asi

גיא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *